کانون آگهی و تبلیغات روناش
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

ممنوعیت تبلیغ کالاهای تهدیدکننده سلامت ابلاغ شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان صدا و سیما، تبلیغ خدمات وکالاهای تهدیدکننده سلامت را ممنوع اعلام کرد.
به گزارش موج، در نامه مرضیه وحید دستجردی آمده است: تبلیغ خدمات و کالاهای تهدیدکننده سلامت که مصادیق آن سالانه توسط کارگروهی با مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین و اعلام می‌شود، از سوی کلیه رسانه‌ها ممنوع است.
 
 
در ادامه نامه می‌خوانیم: طبق ماده ۳۷ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه برای مقابله با بیماری‌ها و عوامل خطرساز سلامتی باید فهرست اقدامات و کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و درصد عوارض برای این کالاها درابتدای هر سال توسط کارگروهی با مسئولیت این وزارتخانه و با عضویت وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت و تجارت، رفاه و تأمین اجتماعی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تعیین و ابلاغ شود.
وزیر بهداشت در این نامه تأکید می‌کند: در این راستا جلساتی با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های عضو کارگروه تشکیل و ممنوعیت تبلیغ از سوی کلیه رسانه‌ها برای کالاها و خدمات تهدیدکننده سلامت تصویب شده است که باید نسبت به اجرای این مصوبه اقدامات مقتضی صورت پذیرد.
گفتنی است چندی پیش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فهرست کالاها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت را اعلام کرد.
 
طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است