کانون آگهی و تبلیغات روناش
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کاربردهای ضروری رزومه

 

تقریباً تمام افراد می‌دانند که رزومه برای انجام مصاحبه ضروری است، اما همگی آن‌ها درک درستی از سایر کاربردهای رزومه که به اندازه مصاحبه اهمیت دارد ندارند. در واقع رزومه شکل دهنده ساختار مصاحبه می‌باشد و به نحوی عمل می‌نماید که در ذهن مصاحبه کننده باقی مانده و او را برای استخدام شما توجیه می‌کند. با این اوصاف یک رزومه خود چهار کاربرد دارد که هر یک از دیگری متمایز بوده و دارای اهمیت می‌باشد.
 
 
۱٫ اولین کاربرد یک رزومه این است که برای مصاحبه دعوت می‌شوید.
بزرگترین چالشی که رزومه‌تان با آن روبرو خواهد بود، رقابت مستقیم است. در واقع بایستی مصاحبه را در یک رقابت و جنگ رودرو با سایر رزومه‌هایی که حتی ممکن است بسیاری از آن‌ها متعلق به داوطلبانی با شرایط و توانایی‌های بهتری از شما باشد، برنده شود. برخی از صنایع و مشاغل از جمله شرکت‌ها و سازمان‌های تکنولوژی و فوق‌العاده موفق روزانه به صورت ناخواسته بیش از ۱۰۰۰ روزمه دریافت می‌کنند. وجود تنها چند نکته قابل توجه و برجسته می‌تواند این امکان را برای شما فراهم آورده که برای مصاحبه دعوت شده و همان یک فرد خوش‌شانسی باشید که از بین آن ۱۰۰۰ نفر شغل مورد نظر را به دست می‌آورید.
نوشتن یک رزومه خوب مستلزم این است که بدانید بعد از ارسال رزومه چه اتفاقی برای آن می‌افتد. اما بررسی رزومه توسط اشخاص به روشی متفاوت صورت می‌پذیرد. آن‌ها تنها چند ثانیه صرف رزومه کرده و بعد به راحتی آن را کنار می‌گذارند با بررسی اشخاص تنها با ۱۰ خط اول مشخص می‌گردد که شما برنده‌اید یا بازنده. یک شخص هیچ‌گاه برای آنکه دریابد آیا شما همان فرد مورد نظر هستید یا خیر تمامی خطوط رزومه را بررسی نخواهد کرد.
در بعضی از کشورها رزومه‌ها توسط نرم‌افزارهای کامپیوتری و سپس اشخاص دسته‌بندی می‌گردند که لازم است در اینگونه رزومه‌ها لغات کلیدی از مشاغل و موقعیت‌هایی که داشته‌اید را در هر جا که دوست دارید و یا مناسب می‌دانید، بنویسید و مطمئن باشید که نرم‌افزار آن را خواهد یافت.
البته یک رزومه نویس ماهر و زیرک راه‌های خلاقانه و زیرکانه‌ای خواهد یافت تا تمامی کلمات را به نحوی بنویسید که نرم‌افزار همان‌گونه که برایش برنامه‌ریزی شده است بتواند آن‌ها را بیابد.
رزومه نحوه مصاحبه شما را شکل می‌دهد.
اکثر مصاحبه‌کنندگان مستقیم سراغ مسابقه و تاریخچه شغلی‌تان می‌رود و در خصوص آن‌ها سوال‌هایی می‌پرسند. توجه داشته باشید که رزومه نباید تمامی موارد یا به عبارتی جواب تمام سوال‌ها را در برداشته باشد تا خودتان بتوانید برای توضیحات بیشتر صحبت نمایید. از طرف دیگر رزومه نباید گنگ، نامفهوم و یا گیج‌کننده باشد.
نکته قابل توجه در اینجا این است که باید از رزومه خود تعداد زیادی کپی تهیه نمایید. برخی از مصاحبه‌کنندگان تنها یک نسخه از رزومه را درخواست می‌کنند و برخی دیگر چندین نسخه از رزومه را می‌خواهند در واقع به نوعی می‌خواهند حافظه شما را امتحان کرده و صحت مطالب و موارد مندرج در رزومه را بفمند. هوشیار باشید.
 
rezomeh2
 
 
۲٫ رزومه شما را در ذهن مصاحبه‌کننده حک می‌کند
تحقیقات نشان می‌دهند بعد از ترک مکان مصاحبه، رزومه می‌تواند به طور غیرقابل باور شما را در ذهن مصاحبه‌کننده حک نماید. داوطلب با یک رزومه خوب به عنوان شخصی حرفه‌ای، آراسته، باهوش و زیرک به نظر می‌آید و برعکس داوطلبی با یک رزومه ضعیف به عنوان شخصی نامرتب، معمولی و با عدم آمادگی کافی به نظر می‌آید البته صرف از نحوه حضور داوطلب در زمان مصاحبه می‌باشد. که البته تعداد اندکی از داوطلبان متوجه نقش مهم و کاربردی رزومه هستند.
یک استثنای مهم که در رابطه با موارد بالا وجود دارد آن هنگامی است که مصاحبه‌کننده در حین مراحل مصاحبه متوجه این موضوع گردد که شما یا دروغ می‌گویید و یا در مورد آن مواردی که نوشته‌اید بیش از حد اغراق کرده‌اید. در چنین صورت فوق درست نبوده و تمام برنامه‌ریزی‌ها به هم می‌ریزد و متأسفانه باید بگویم که شخصیت شما زیر سوال می‌رود.
 
۳٫ در نهایت، رزومه می‌تواند توجیهی برای استخدام شما باشد
چرخه استخدام روز به روز گسترده‌تر و طولانی‌تر می‌شود. در واقع افراد بیشتر در امر استخدام دخیل می‌باشند و هر فردی نگران آن است که مبادا مرتکب اشتباهی گردد چنانچه استخدام شما عمل اشتباهی باشد، حیران این اشتباه کار آسانی نخواهد بود. در هر شرکت یا سازمان افراد بسیاری در سطح بالاتری از شما قرار دارند که بدون اینکه حتی برای یک بار شما را ملاقات کرده باشند برای استخدام شما مهر تصدیق می‌زنند. هر چه در نوشته رزومه دقت بیشتر به خرج دهید، تصمیم‌گیری در مورد شما آسان‌تر خواهد بود و یک رزومه اشتباه می‌تواند همه چیز را در مورد شما خراب کند.
البته داوطلبانی که توسط دوستان یا آشنایان معرفی می‌گردند و یا آندسته از افراد که یا اشخاص آشنا مصاحبه می‌کنند، به درستی متوجه اهمیت و ضرورت یک رزومه رقابتی و خوب نمی‌شوند. احتمالاً دوست شما واقعاً شما را دوست دارید اما شخص دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد شما توجیه شود. در واقع شما را به فردی معرفی می‌کند که هیچ وقت شما را ندیده است.
هنگام نوشتن رزومه به یاد داشته باشید، آن چیزی را بنویسید که می‌خواهید برایتان انجام شود. چنانچه اهداف خود را بشناسید و بدانید که از رزومه‌ خود چه می‌خواهید، در راستای اهداف خود به بهترین شغل ممکن دست خواهید یافت.
 
طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است